SVĚT AUT

Volkswagen pro nezávislé cestovatele

Volkswagen začal nabízet na trhu VW Grand California, tohle už není obyčejná dodávka nebo auto pro hipíky jako dřív. Volkswagen předělal Crafter na bydlíka, dočkali jsme se navíc i vnitřní koupelny oproti předchozím ,,malým Californiím. California generace T6 je na základě rodinného MPV, lze použít na přespání, ale také jako každodenní auto. Takových se prodalo na celém světě už přes 140 000 kusů. VW California se stala nejoblíbenějším vozem svého typu.

Nyní přichází větší vůz, a to již zmíněná VW Grand California, plnohodnotný obytný vůz. Měli jsme možnost tento vůz otestovat mezi prvními. Volkswagen si dal opravdu záležet na každém detailu, vnější vzhled napoví že se nejedná o obyčejnou dodávku, je nabízený ve dvoubarevném provedení. Můžete si připlatit za výsuvnou markýzu a ztmavená okna. Interiér je dělaný kvalitním a luxusním stylem, během jízdy nevržou žádné plastové díly, jako u některých konkurenčních obytných vozů. Skříňky jsou vyrobeny z masivních materiálů a dají se lehce otevírat a zavírat pomocích kovových madel s zarážkou proti nechtěnému otevření během jízdy po Vaší oblíbené destinaci. Grand Californii lze uvést do tzv. kempovacího módu, kdy nastaví ozvučení i do prostoru vaší kuchyně či ložnice místo ozvučení pouze prostoru kabiny.

VW Grand California je nabízený též s pohonem všech kol.

Za příplatek je v nabídce pohon 4Motion, včetně uzávěrky zadního diferenciálu. V té chvíli chybí už jen terénní pneumatiky a hurá na expedici. Co se týče pohonu, je vždy stejný. Nejsilnější dostupná motorizace pro Crafter, motor 2.0 TDI o výkonu 130 kW s osmistupňovou automatickou převodovkou. Manuální převodovku zde Volkswagen nenabízí.

Na trhu jsou k dispozici dva typy, kratší typ model 600 pro 4 osoby začíná na 1 398 027 Kč včetně DPH, delší typ model 680 pro 2 osoby začíná na 1 450 978 Kč včetně DPH. Model 600 je vyšší, za to model 680 delší. V nabídce tohoto sériového vozu je i satelit, router LTE nebo solární panely. Na rozdíl od neoriginálních přestaveb Volkswagen nabízí servisní podporu po celém světě. Nemusíte shánět náhradní díly u neoriginálních výrobců přestaveb. Volkswagen zde nešetřil ani s chytrými asistenty, které nás na cestách příjemně potěšili. Vůz zvládá autonomní jízdu v pruzích, má zpětnou kameru i parkovací senzory. Od dneška se nemusíte bát půjčit svého bydlíka své 160 centimetrové manželce.