Vaši současní studenti se umí prosadit a jsou
adaptabilnější, tvrdí Štěpánka Lhotová z AUTO JAROV

Jak dlouho již pracujete pro společnost AUTO JAROV?

Pro mne je to neuvěřitelných 16 let od podpisu pracovní smlouvy v roce 2003. Musím ale zmínit, že jsem si odskočila na pět let k mateřským povinnostem. O to víc jsem se těšila při návratu do práce na nové výzvy.

 

Jaká je Vaše pracovní pozice a jaká jsou její specifika?

Ve společnosti AUTO JAROV vykonávám pozici koordinátora vzdělávání studentů a učňů. Co se týká obsahové stránky mé práce, musím hned na úvod zmínit, že není jednotvárná, jak by se mohlo na první dojem zdát. Samozřejmě musím vykonávat některé rutinní administrativní činnosti, nikdy ale předem nevím, jak pestrý bude můj den, a to mě baví. Pokud mám být konkrétní, tak do mé kompetence spadá celý proces odborného výcviku v naší společnosti, a to od přijímání nových studentů na praxe, až po absolvování jejich  závěrečných zkoušek. Aktivně se účastním akcí, kde mohu prezentovat spolupráci naší společnosti se školami, ať je to Schola Pragensis, Dny otevřených dveří atd.

 

Jakou školu jste vystudovala?

Vystudovala jsem střední školu se zaměřením na ekonomii, marketing a management.

 

Jak jste se dostala k AUTO JAROV?

Ve firmě pracoval můj kamarád, který mi firmu doporučil. Já se díky němu přihlásila do výběrového řízení a dostala pracovní nabídku.

 

Jak složitá byla Vaše cesta od školy až tam, kde jste teď?

Již od mala jsem měla zájem o auta, který se i díky mému manželovi (automechanikovi) časem jen prohluboval. Hned po maturitě jsem nastoupila na pozici referenta na jedné vysoké škole. Stále jsem ale měla představu, že jednou budu pracovat s auty. Proto, když mi kamarád řekl, že ve společnosti, kde pracuje, hledají asistentku prodeje značky Audi, neváhala jsem a poslala svůj životopis. Po třech výběrových kolech jsem mohla v březnu roku 2003 podepsat pracovní smlouvu a otevřel se mi úplně jiný svět. V roce 2008 jsem dostala nabídku pracovat na pozici personalisty se zaměřením na vzdělávání a výběr pracovníků pro úsek servisních služeb. Jelikož ráda přijímám výzvy, nastoupila jsem do personálního oddělení a upřímně musím říci, že jsem se konečně našla v tom, co mě opravdu baví. Spojení aut a práce s lidmi je to, co mě naplňuje. Po mateřské dovolené jsem v roce 2018 v personálním oddělení převzala agendu vzdělávání studentů a učňů v rámci odborného výcviku. Dnes mohu upřímně říci, že se práce stala mým koníčkem.

 

Jaký je podíl žen ve firmě, která se zabývá vozidly?

Ve firmě máme dnes aktuálně 600 pracovníků, z toho je zhruba 10% žen. 

 

Práce s lidmi není med a není pro každého. Pracuje se Vám lépe s dospělými nebo s dětmi?

Práci s lidmi buď milujete nebo ne. Mě práce s lidmi těší, a proto je mi jedno, zda pracuji s dětmi či s mladými lidmi nebo s dospělými. Obě skupiny mě baví. Možná je práce s mladými lidmi více inspirující a zábavnější, i když někdy v rámci nastavování a dodržování pravidel náročnější☺.

 

Když pracujete v AUTO JAROV, nabízí se myšlenka, že máte pozitivní vztah k automobilismu. Je nějaký rozdíl mezi láskou k autům u mužů a žen, nebo je to stejné?

Nemohu mluvit za všechny ženy a muže, myslím, že takové škatulkování už není třeba. Jsou ženy, které si na silnici v případě defektu vymění kolo, pak máme muže, kteří neslyší motor a prostě neumí řadit. Já osobně nemám auto jako spotřební zboží. Mám k němu vztah. Je to prostě další člen rodiny. Mám ráda, když má vůz jasné linie a je intuitivní. Jízda je pro mě určitou forma relaxu. Schopnost řídit vůz beru jako zábavu, nutnost a vlastně i standard. Řízení auta je pro mě součástí životního stylu.

Jaký byl Váš první vůz?

Renault Megane.

 

Na který z vašich vozů vzpomínáte nejraději? Měla jste nějaké výjimečné zážitky?

Nejraději mám svůj současný rodinný vůz Seat Altea XL. Je bezpečný, praktický, intuitivní a poskládám do něj celou svou rodinu. A zážitků mám opravdu mnoho, vždyť jsem už najela více než 200 000 km.

 

Naše škola má s AUTO JAROV blízký vztah. Jak dlouho už tato kooperace funguje a jak jste s ní Vy osobně spokojena?

Spolupráce s AUTO JAROV  začala před více než dvaceti lety.  Za ty roky spolupráce u nás absolvovalo odborný výcvik přes 500 studentů vaší školy. Myslím tedy, že nebudu přehánět, když řeknu, že je mezi námi už víc, než jen profesionální obchodní vztah. Po celou dobu se naše spolupráce děje v přátelské rovině, ctíme stejné hodnoty a jde nám o stejné cíle. S vaší školou spolupracujeme rádi, protože vidíme, že nám to všem dává smysl.

 

Co si myslíte o našich studentech? Mění se v průběhu let profil našich studentů?

Na tuto otázku je těžké odpovědět. Je samozřejmostí, že se profil studentů liší. Je to odraz doby, ve které vyrůstají. Dnešní studenti jsou často méně manuálně zruční, naproti tomu ale techniku vnímají mnohem intuitivněji, zároveň se dokáží v neznámém prostředí více prosadit a často jsou adaptabilnější. 

 

Děkujeme Vám za rozhovor.