KULTURA

Svět knihy|Praha 2019

Alejandro Jodorowsky

Na Svět knihy se těším už nějaký rok – v podstatě tomu je 3. rok – protože knihy a vše kolem nich prostě miluji.

Když si tak procházím v úterý program a koukám, že má přijet Alejandro Jodorowsky- světový guru avantgardy, rebel, režisér, malíř, hudebník, spisovatel, vyznavač psychomagie a pro mě nejvíc komiksový tvůrce, nedalo mi to a tuhle zprávu jsem si musel několikrát ověřit. Loni se totiž podobná akce také avizovala, ale Mistr bohužel nemohl ze zdravotních důvodů přijet do Prahy. Opravdu to nebyl fake, fakt má přijet. Pardon, už přijel! A byl tu s námi fanoušky a milovníky jeho tvorby celé dva dny. Nejprve ve čtvrtek 9.5. předvedl, jak je pořád vitální ve svých čerstvých 90 letech, a pak se nám ještě ukázal dnes v pátek 10.5., aby nám každému podepsal jednu kopii ze své plejády děl.

Ve čtvrtek se konala beseda, nebo přednáška (chcete-li), na téma Jodo(rowsky). Nedokážu prostě říct, jaké bylo hlavní téma. Otázka č. 1, kterou položil Petr Litoš, šéf českého komiksového vydavatelství CREW, „zabrala“ mistrovi téměř hodinu. Mistr mluvil španělsky a překladatelka se mu usilovně snažila jít na ruku, ale dle mého názoru to zvládla na výbornou, nota bene, že i některé myšlenky byly srozumitelné i nám Čechům ve španělštině. Ostatně si celou cca hodinovou přednášku můžete pustit přes tento odkaz (beseda: Jodorowsky). Myšlenkové pochody mistra nelze prostě shrnout jedním či dvěma slovy. Ostatně ani jeho komiksy (viz foto), které u nás vyšly, nedokáží plně vystihnout podstatu jeho tvorby (vytvořil si i vlastní tzv. Jodoverse). Spíš nás jeho tvorba donutí k zamyšlení a abychom sami se sebou pracovali. V nakladatelství Malvern k tomu vyšly obě jeho beletrie, Psychomagie a Nekonečný tyjátr, a pro ty, kdo na komiksy zrovna moc nejsou, je i toto skvělý způsob, jak se Mistrovi aspoň trochu dostat pod kůži. No a pak jsou tu ještě jeho filmy Krtek, Svatá hora, Svatá krev, Duna (dokument o filmu, který nebyl, ale zúčastněné posunul tam, kam se nikdo další dosud nedostal) a pak ještě… a víte co? Projděte si to sami. Je to prostě JODO!

Závěrem musím říct, že se mi splnil můj sen už od dob, co jsem poprvé otevřel knihu Incal. Naprostý eye opener. Není divu, že se ho pak fanoušci vydali znovu spatřit v pátek, mnou nevyjímaje a když nám řekli, že Mistr podepíše pouze jednu kopii, mé dilema, kterou kopii si nechat podepsat bylo na hranici Sofiiny volby (nechci srovnávat!). Incal, Metabaroni nebo první výtisk Metal Hurlantu. Vyhrál Metal Hurlant (viz foto). Komiksový časopis, který to vše ve Francii začal, na poli undergroundu a avantgardy myslím. Kruh se uzavírá a Mistr nám tak splnil náš sen a sobě také, kdy konečně viděl Prahu v celé své kráse. Děkuji Mistře!