článek

Sklípkan aneb pavouček, domácí mazlíček

 

Přestože pavouky potkáváme všude, třebaže o tom nevíme, drtivá většina lidí má z tohoto osminohého pavoukovce čirou hrůzu. Nicméně existují lidé, kteří si domů dobrovolně pořizují oproti klasickým domácím pavoukům, jejich i několikanásobně větší příbuzné. A to sklípkany.

Sklípkani, často také česky nesprávně nazývaní tarantule, bývají ze strany lidí rychle odsuzováni, nazýváni ohavnými, nechutnými a jako domácí mazlíčci rozhodně tedy ne. Přesto jsou však lidé, kteří jsou ochotni za takového pavoučka zaplatit a starat se o něj. Co na něm však vidí?

Domácí chov sklípkanů se pomalu, ale jistě zvolna stává čím dál oblíbenějším. Sklípkani jsou zajímaví hlavně pro jejich bizarnost, neobvyklý vzhled a chování. S takovým pavoukem se pravděpodobně tedy moc nepomazlíte, avšak sledovat jeho chování v teráriu může být i docela podívaná. Existuje samozřejmě mnoho druhů sklípkanů, kteří se liší svým vzhledem i chováním a povahou. Pokud nad pořízením prvního sklípkana uvažujete, rozhodně se poraďte, nejlépe s nějakým odborníkem, o tom, který druh je pro Vás nejvhodnější. Sklípkani jsou obecně velmi nenároční na péči. Bývají raději, když je jen necháte být a občas jim dáte nějakého toho cvrčka, není tedy vhodné je pořizovat k dětem nebo pokud hledáte mazlíčka, jenž se Vám bude opravdu věnovat. 

Pokud Vás sklípkani alespoň trochu zajímají, doporučuji kouknout například na Youtube kanály The Dark Den či Exotics Lair, kde se dá dozvědět mnoho rad a tipů či za mě osobně i překonat z pavouků strach anebo jen jednoduše sledovat, jaké to je, chovat doma sklípkana.