Se spolkem kolumbus ke zdraví
Nedávno jsme měli příležitost přivítat u nás ve škole členy spolku KOLUMBUS. Pokud jste se besedy se spolkem nezúčastnili, pak jen dodáváme, že se jedná o sdružení osob se zkušeností se službami péče o duševní zdraví. Spolek se mimo jiné stará o rozvoj komunitní péče a služeb pro duševně nemocné, legislativu v oblasti duševního zdraví a právní pomoc duševně nemocným osobám.
O práci spolku, svých životních osudech a prevenci duševních nemocí nám přišli povyprávět Bára Lacinová, Mirek Zvelebil a Daniel Čermák.
Zdravím, paní Báro, mohla byste nám prosím trošku přiblížit, jak jste se dostala ke Spolku?
Dobrý den. Ke Spolku KOLUMBUS jsem se dostala v roce 2005 přes kamaráda, který stejně jako já trpí duševní poruchou.
Mohu se zeptat, o jakou poruchy se jedná a jak se u Vás projevuje?
Trpím schizoafektivní poruchou, která u mě vypukla v roce 2000, těsně po studiu na Vysoké škole. Mezi projevy patří střídání mánie a deprese, bludy a halucinace. Nemoc jsem zdědila po mamince, která trpí maniodepresivní poruchou.
V současné době ale pracujete aktivně pro KOLUMBUS. Pomohl Vám spolek osobně?
Ano, díky komunikaci a péči od odborných psychiatrů držím svoji poruchu pod kontrolou a mohu fungovat téměř jako zdravý člověk. Ve sdružení jsem projektovou manažerkou, dříve jsem byla pacientskou důvěrnicí.
Máte i podporu rodiny?
Mojí největší podporou jsou moji dva synové, kteří mi pomáhají od malička s různými úkony a jsou pro mě obrovskou mentální a psychickou oporou. Od dětství se snažím vést je k pracovitosti, poctivosti a odpovědnosti.
Měla byste nějaká slova závěrem?
U mentálních poruch je velmi zásadní prevence. Nemusí se jednat o nic děsivého a náročného. Stačí dodržovat pár základních pravidel a šance na probuzení podobné nemoci se značně sníží. Dodržujte spánkový režim, dopřejte si dostatek odpočinku a sportovních aktivit. Pokud máte nějaký duševní problém, neváhejte se obrátit na kamaráda, rodinu, učitele nebo jinou osobu Vám blízkou.
To je od Vás naprosto úžasné. Děkuji za Vaši sdílnost.
Já též děkuji.
Dobrý den, pane Mirku. A jak jste se ke Spolku KOLUMBUS dostal vy?
Já jsem se dostal ke spolku také přes kamaráda. Jsem členem od roku 2013.
Proč jste pomoc spolku vyhledal?
Měl jsem projevy halucinací a iluzí, zdály se mi znepokojivé sny a trpěl jsem vztahovačností, věci které se mě netýkaly jsem bral na sebe, třeba to, co zrovna dávali v televizi.
Co je náplní Vaší práce pro KOLUMBUS?
V současné době jsem ve spolku pacientským důvěrníkem.
Máte také nějakou podporu ze zázemí?
Mojí největší oporou jsou kamarádi, rodina a bývalí učitelé z Teologické fakulty.
Měl byste nějaká slova závěrem?
Pro dobré duševní zdraví se také vyhněte návykovým látkám a přepracování.
Dobrý den, pane Danieli, mohl byste se i vy svěřit našim čtenářům, jak jste se ke sdružení dostal?
Ke Spolku KOLUMBUS jsem se dostal přes další pacientku na konferenci o duševním zdraví, trpím totiž stejně jako Bára schizoafektivní poruchou.
U Vás se tato porucha projevila jakým způsobem?
Spustilo se to před čtyřmi roky. Nejdříve se dostavily poruchy spánku a po nich jsem začal slyšet hlasy a mít halucinace. Vlastně díky halucinacím jsem se dostal i do Prahy, když se mi zdálo, že mám léčivé ruce a snažil jsem se uzdravovat lidi na ulici.
A Vaše náplň práce pro KOLUMBUS?
Také dělám pacientského důvěrníka.
Měl byste nějaká slova závěrem?
Teď už není tak neobvyklé, když si zajdete k psychologovi, tak toho můžete využít mnohem snadněji než dříve.