rozhovor

Rozhovor s Tomášem Krchem

V dnešní době se většina mladých lidí chtějí stát slavnými pomocí tvorby obsahu na různých platformách, ať už TikTok či YouTube. Je tomu ale bohužel tak, že sláva nenese jen ovoce. Může se vám stát to samé co Tomovi. Měl jsem příležitost se ho na toto zeptat, jehož tvorba na YouTube patřila jednu dobu k nejsledovanějším kanálům na české scéně.  

Jak by ses krátce popsal? 

Independent content creator.

 

Kdy jsi se k youtube dostal? 

Nejdřív jsem tam hledal hudební klipy, pak mi kámoš ukázal, že tam lidi točí i 

hry a komentují to. Jako první jsem viděl MenTaCrafáka a Gonkiho a jejich Minecraft videa, přibližně rok 2011, a asi dva roky potom jsme s kámošem ze třídy začali společný Minecraft kanál. 

 

Jak dlouho se věnuješ tvorbě kontentu? 

První pokusy byly asi v roce 2012, ale content co by za něco stál tak cca 7 let. 

 

Kdy se ti povedlo “prorazit”? 

Nevím, ale v ten moment, co se to stalo, se prakticky zbořila ta funkční 

komunita co jsem měl před tím, a ten nárůst byl velice prudký a neřízený, bylo to v době, kdy jsem opravdu nad každým videem seděl minimálně 5 hodin a neuploadnul jsem záznam, kde by byly pouze dva střihy. 

 

Proč už nevydáváš videa na YouTube? 

Protože se natolik vzdálila koment sekce od toho, co jsem měl za představy, že jsem viděl, že to dál nevede. A myslím, že pauzy stále fungují tím směrem, že ty „nežádoucí“ fanoušci jednoduše odejdou, když tam nebudu sypat jedno video za druhým, a zůstanou jen někteří, uvidíme. 

 

Myslíš si, že YouTube je dobrá platforma pro začínající tvůrce v této době? 

Nejspíš ano, pokud do toho jedinec vstupuje s nějakou knowledge a budgetem. Člověk už dneska musí trochu vědět, co dělá, není to jako před sedmi lety. 

 

Jsi spokojenější na YouTube nebo na Twitchi a proč? 

Rozhodně na twitchi, protože to je přesně to místo, kam se přesunula ta lepší část komunity, kterou jsem měl. Plus přibylo pár nových lidí, což snad znamená, že na to jdu dobře. Zároveň neriskuji, že budu dělat 8 hodin na videu, které potom nebude mít takový dosah, jak jsem čekal. Na Twitchi je mnohem těžší získat a udržet publikum, protože je vše živě, ale je to nová výzva jak se v něčem dalším zlepšovat. 

 

Dokázala ti změna platformy v něčem otevřít oči? 

Že lidi nepíšou sračky jen, když to je vkomentáři, který nejspíš nikdo neuvidí, ale i když to je živě vchatu, kde jsou ostatní diváci a hlavně moderátoři, je tu spousta lidí, co mají příliš moc volného času, a tím ničí mozkové buňky nejen mně, ale hlavně těm, co si přišli do chatu zarelaxovat. 

 

Co plánuješ do budoucna? 

Postarat se o sebe a svoje lidi, být lepším člověkem, momentálně covid narušuje normální životy všech lidí, takže trochu improvizuju se vším, co dělám poslední dva roky a ještě asi pár let budu.