prezentování online?proč ne!

miluji atmosféru finále!
o jedenáctém ročníku prezentiády s koordinátorkou soutěže

Jaké je to vést tým 45 lidí ještě před ukončením studia na střední? I o tom se dozvíte v rozhovorech se slečnami ze studentského spolku Student Cyber Games, které jsem pro náš školní časopis exkluzivně vyzpovídala.

Vznik spolku Student Cyber Games se datuje do roku 2003. Na počátku byl nápad brněnských gymnazistů uspořádat netradiční soutěž v počítačové hře. Nezůstali však jen u PC her. V roce 2008 se rozhodli uspořádat celorepublikový turnaj ve hře piškvorky. Projekt dostal název pIšQworky. Velká písmena v názvu – IQ – značí rozvoj logického myšlení a anglické work je v názvu kvůli spolupráci v týmech, kteří studenti tvoří.

Netrvalo dlouho a k pIšQworkám se přidala Prezentiáda, soutěž v prezentačních dovednostech. Minulý rok spolek uspořádal jubilejní desátý ročník. Na školách se konalo 28 krajských kol v České Republice a 6 krajských kol na Slovensku, kterých se zúčastnilo 1000 soutěžících. Do dvoudenního finále ZŠ a SŠ postoupilo 34 týmů, které se o vítězství utkaly na Masarykově univerzitě. 

Hlavním cílem pořádaných soutěží je vzdělávat. S mottem „hra školou“, přesmyčkou známého Komenského „škola hrou“, nabízí možnost vyniknout studentům, kteří zrovna nejsou matematičtí géniové nebo mistři ve sprintu. Rozvíjí logické myšlení, týmovou práci a fair play. Soutěž Prezentiáda učí mladé lidi prezentačním dovednostem na workshopech prezentačních dovedností pořádaných spolkem a také samotnou praxí při prezentaci před porotou.

I přes překážky, které přišly v souvislosti s letošní epidemií koronaviru se letos podařilo úspěšně uspořádat jedenáctý ročník. Z krajských kol se stala online kola a organizační tým i soutěžící čelili nové výzvě. To však studenty od účasti soutěže neodradilo. Grandfinále Prezentiády se tradičně osobně odehrálo ve dnech 17. a 18. září 2020 na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně a celkem se ho účastnilo 26 týmů z obou kategorií, z toho 6 týmů, které nemohly dorazit osobně prezentovaly formou videa, které zaslaly a na finále se promítalo. Ačkoliv byl letošní ročník jiný, nabídl všem novou zkušenost a tím bylo prezentování online.

V dnešním rozhovoru jsem si povídala s Péťou Plachou, koordinátorkou soutěže Prezentiáda pro rok 2020 a dlouholetou členkou spolku Student Cyber Games. Péťa je člověk, který mne ke spolku dostal a díky ní jsem měla šanci dělat krajskou koordinátorku pro Prahu, pomáhat s přípravou finále a i díky ní teď tento článek můžete číst.

Ahoj Péťo. Jak jsi se dostala ke koordinování Prezentiády?
V organizačním týmu jsem si vyzkoušela spoustu různých úkolů a pozic a díky tomu jsem pak měla dostatek zkušeností, abych byla vybrána jako koordinátorka dalšího ročníku.

O co se vlastně stará koordinátor?
Koordinátor je takový projektový manažer celé soutěže, který má za všechno zodpovědnost. Má na starosti rozpočet, komunikuje s týmem, sestavuje harmonogram, hlídá deadliny, rozdává úkoly a řídí celou soutěž tak, aby proběhla bez problémů. Musí se vyznat ve všech částech projektu a rozumět všem oddělením, která se na fungování soutěže podílí, aby mohl pomoci kdykoliv je potřeba a předcházet komplikacím.

Co pro tebe Prezentiáda znamená?
Prezentiáda je prostě nesmazatelná součást mého života. Bez zážitků z Prezentiády bych nikdy nebyla taková, jaká jsem teď.

 

Jak ses k Prezentiádě dostala?
Přes pIšQworky! Se svým B týmem jsem neměla moc šanci postoupit do finále, takže když jsem se tam chtěla podívat, musela jsem to začít organizovat. A od pIšQworek už je k Prezentiádě jen kousek, protože obě soutěže organizuje stejný studentský spolek.

Co ti roky ve spolku přinesly?
Zkušenosti do CVčka, kontakty k nezaplacení, skvělý kamarády a nezapomenutelný zážitky. Vyzkoušela jsem si řízení marketingového týmu, remote vedení týmu 45 lidí, organizování eventů, fundraising i koordinaci celého projektu, když mi ještě nebylo ani 20. Naučila jsem se psát dojemný e-maily, dostala jsem několik horkých čokolád od partnerů a zlepšila se v hraní deskovek.

A co si myslíš, že by to mohlo přinést jiným lidem?
Každý si tu najde, co potřebuje. Kdo chce podnikat, naučí se vést tým a řídit projekty. Budoucí ekonom si může vyzkoušet spravovat finance celého spolku. Ze slečny, kterou baví psaní, můžeme udělat marketingovou specialistku. Hlavně ale máme v týmu spoustu skvělých lidí. Super kamarádů a zážitků není nikdy dost.

Prezentiáda kvůli současné situaci musela přejít z krajských kol na online kola. Jaké to pro tebe bylo?
Nebyla to vůbec jednoduchá situace. Na každém projektu se najde řada problémů a během mého působení ve spolku jsme už řešili hodně složitých situací. Nikdy jsme ale až do teď nemuseli během pár dní měnit celý koncept soutěže. Ukázala se ale síla našeho týmu, protože když už mi docházel dech a chtěla jsem to skoro vzdát, všichni mě podpořili a právě díky tomu jsme Prezentiádu dotáhli dokonce.

Co máš na Prezentiádě nejraději?
Nejvíc miluji tu atmosféru finále, energii, kterou soutěžící dávající do prezentací a posun, který vidíme každoročně v úrovni prezentací. Vidíme, že to má smysl, a to je na tom nejlepší.

Je nějaká prezentace, nebo někteří soutěžící, na které stále s úsměvem vzpomínáš?
Dobré prezentace si prostě zapamatuješ a na skvělé soutěžící, kteří se už účastní pravidelně a můžeš vidět jejich posun, se vzpomíná ještě líp. Z letošního ročníku si soutěžících pamatuju spoustu, hlavně z Víkendu s Prezentiádou, vícedenního kurzu prezentačních dovedností, kde jsme se měli možnost pořádně poznat. Jsem ráda, že se naší soutěže účastní tak skvělí a nadějní lidé.

Jak se můžou čtenáři zapojit?
Jednoduše – na začátku února zahájíme přihlašování do dalšího ročníku naší soutěže. Všechny informace se objeví na webu. Věříme, že se Prezentiáda 2021 i přes současnou situaci uskuteční, i když pravděpodobně v trochu modifikované podobě, jako ta letošní. Pokud ale máte zájem zapojit se do organizačního týmu, neváhejte mi napsat na placha@scg.cz už teď a něco vymyslíme.

Péťo, děkuji za rozhovor.