fotoreportáž

Objevy krásné Anglie

Naši studenti SŠAI se společně s paní učitelkou Zuzanou Walisko vydali poznávat krásy Velké Británie. Společnost jim dělala i děvčata z devátých tříd ZŠ Jiráskova z Benešova u Prahy. 

Do Británie jsme dorazili v pondělí okolo sedmé hodiny tamního času. Nezaháleli jsme a hned jsme se vydali na poznávání hlavního města Velké Británie, Londýna. Ze startovní části North Greenwich jsme se prvním metrem na světě přepravili do královského Green Parku s nádhernou přírodou.

Další naší společnou zastávkou bylo náměstí Piccadilly Circus, které nese první neonové reklamní obrazovky, sochu Amora a nádherné budovy. 

Z Piccadilly Circus jsme se prošli na Trafalgar Square, kde se mimo jiné nachází pátá největší Národní galerie na světě, nejmenší policejní stanice světa i sloup admirála Nelsona, který je obklopen čtyřmi sochami lvů. Dozvěděli jsme se také něco o historii tohoto náměstí, jehož název pochází z Bitvy u Trafalgaru. 

Nemohli jsme samozřejmě zapomenout ani na Elizabeth Tower, známou svými hodinami Big Ben. Hodiny na věži Elizabeth Tower, která je vysoká přes 96 metrů, určují přesný čas a jsou dominantou celé věže v budově britského parlamentu. 

Od Elizabeth Tower jsme přes London Eye pluli lodí až k Tower Bridge, který je bezesporu nejkrásnějším a nejikoničtějším mostem v Londýně. 

Od prohlídky okolí 240 metrů dlouhého zvedacího mostu jsme dojeli vlakem k lanovce, kterou jsme se proletěli nad řekou Temží, nejdelší řekou v Británii. Kromě nádherných panoramat Londýna nás čekala i cesta do rodin, u kterých jsme byli ubytováni. 

Další den jsme se dopoledne účastnili výuky angličtiny s rodilými mluvčími na University of Chichester. Po škole jsme vyrazili na obhlídku důležitých pramenů do hodin geologie – tedy Stonehenge, o jehož názvu jsme diskutovali celou cestu autobusem. Název se může přeložit dle dvou legend. Ta první praví, že jeho jméno je složeno ze slov staroangličtiny, a tj. „Stone“ a „Hencg“, tedy v překladu „Kamenná šibenice“. Druhá legenda nám tvrdí, že jde o sousloví z anglických slov „Stone“ a „Hinge“, tedy „Zavěšený kámen“. Která je ta pravdivá? Na tom jsme se nedokázali shodnout. 

A nezapomněli jsme ani na kapku historie. Samozřejmě jsme si připomněli, že úplně prvně byl vyhlouben příkop s hloubkou cca 2 metry, na jehož dně byly kosti pro zpevnění půdy. Účelem Stonehenge bylo kdysi pohřebiště. Asi o sto let později lidé přistavěli dřevěné struktury, jenž se o dalších 400 let později vyměnily za kamenné. Uprostřed celého valu vznikl druhý kamenný kruh. Obrovské pískovcové bloky sem byly dopraveny pravděpodobně ze 40 km vzdáleného lomu Marlborough Downs.  Po návštěvě této ojedinělé kulturní památky jsme se vydali objevovat krásy města Salisbury. 

Následující den jsme se po vyučování vydali do přímořského města Brighton, kde nás na první pohled uchvátila vyhlídková věž I360. Díky ní jsme nahlédli na celé město z neuvěřitelné výšky 138 metrů. Po nezapomenutelných výhledech jsme toto město objevovali hezky po zemi a zblízka.  

Poslední den jsme se vydali do města Portsmouth, kde jsme si mimo jiné prohlídli i válečnou loď HMS Victory (Her Majesty´s Ship Victory – Vítězná loď Jejího Veličenstva). Hned poté nás vítr zavál do centra celého města, kde jsme si užili poslední chvíle v Anglii, nakoupili vše důležité a ve večerních hodinách vydali na cestu zpátky do Prahy.  

Nejlepším zážitkem pro nás však bylo londýnské metro, neboť po projížďce metrem jsme se shodli s královnou Alžbětou II., že jízda metrem je sice fajn, ale zopakovat si jí rozhodně nechceme.