recenze

Není čas zemřít

Někteří znás by spíše uvítaly elegantního a upraveného hrdinu, ale ten již v této době nemá místo. Hold časy se mění

Úvod 

Není čas zemřít je 27. film o Jamesi Bondovi a poslední, kde hraje Daniel Craig. Tato bondovka přesto nebyla nejlepší a troufal bych si říct, že se stopáží 2h a 43min i chvílemi velice zdlouhavá a upovídaná. V této Bondovce se nám tu objevuje nový záporák Lyutsifer Safin, kterého hraje Rami Malek. Na můj vkus působí velice nudně, nezajímavě a není zde pořádně vysvětlena jeho platonická láska k Madeleine a celkově jeho nějaké pohnutky (více prozrazovat nebudu). Samotný Daniel Craig je za mne po Seanu Connery nejlepší Bondem vůbec (možná to mám nastejno). Bez ohledu na své nedostatky je skvěle napsán tomuto herci. 

Myslím si, že se tvůrcům značky daří filmy točit podle současných trendů a stále platí, že Bondovky jsou zaobaleny do současných špionážních filmů. Někteří z nás by spíše uvítaly elegantního a upraveného hrdinu, ale ten již v této době nemá místo. Hold časy se mění. 

Napínavý děj 

K obsahu bych snad jen řekl, že akce je výborná. Nápadité honičky, přestřelky i bitky z blízka – toho všeho se dostává, ale také je nutné dovysvětlit předchozí snímky, takže se také poměrně často mluví. Zejména v prostřední části filmu. Dialogy jsou sice napsané celkem obstojně, ale jak jsem už zmiňoval dříve, kdyby se ze stopáže vyjmula menší část (15 min), bylo by to v lepším tempu. 

Daniel Craig  

Craig si tentokrát roli Bonda vysloveně naposledy užívá plnými doušky a myslím si, že je rád, že už se konečně na stará kolena zbaví označení 007 a bude třeba známější i v jiné roli. Přesto si myslím, že už mu označení 007 bude přiřazováno až do jeho smrti jako tomu je například u Pierce Brosnana. 

Rami Malek jako nudný záporák 

Rami Malek jako hlavní záporák by si podle mého zasloužil trochu více prostoru, kvůli hlubšímu prokreslení postavy. Nerozumím zde jak jsem již zmiňoval jeho pohnutkám, ale za to může toho málo času pro tuto postavu. 

Shrnutí 

Celkově bych to shrnul tím, že povedený to snímek určitě je (i když se to podle mého Casinu Royale a Skyfall nevyrovná) a Daniel Craig se dočkal důstojného zakončení jeho Bondovské kariéry. Snad příští Bond bude také tak výjimečný jako byl Daniel Craig.