Jednoduché řešení, které mě naučilo řeči rostlin
O tom, že chytrá domácnost nemusí být výlučně jen záležitostí čistě technickou, ale může představovat symbiózu živé přírody s uplatněním nejmodernějších technologií.
Od počátku pěstování pokojových rostlin jsem se potýkala s určitou komunikační bariérou. Jak zjistím, co má rostlina potřebuje, aniž bych ji musela neustále kontrolovat zblízka či snad byla přítomna v místnosti?
Nedávno jsem však přišla na zajímavé řešení, které mi péči o rostliny zjednodušuje a díky kterému lze být zase o krok napřed. S použitím chytrého senzoru Mi Flora od Xiaomi lze jednoduše sbírat data o Vašem zeleném mazlíčkovi. Xiaomi nabízí mobilní aplikaci, která po spárování se senzorem ukazuje informace o aktuální teplotě, vlhkosti a světelnosti a která také zjistí, zda se v půdě rostliny nachází dostatek živin.
Místo mobilní aplikace Xiaomi jsem se však rozhodla udělat to po svém s použitím minipočítače Raspberry Pi a Home assistant. Home assistant je open source systém, jenž poskytuje rozhraní, do kterého lze integrovat zařízení chytré domácnosti. Je to úžasný nástroj, díky kterému se dostanete k datům senzoru i bez aplikace od výrobce. Funguje to jednoduše. V pokoji mi neustále běží Raspberry Pi 3B+, které každých dvacet minut žádá senzor o poskytnutí aktuálních informací o rostlině. Senzor má v sobě malou knoflíkovou baterku, která bohatě stačí pro měsíce provozu, protože senzor používá pro svou komunikaci se zařízeními standard Bluetooth Low Energy. V překladu to znamená, že senzor je po většinu doby udržován ve spánku a probouzí se jen tehdy, když je mu odeslána žádost o poskytnutí dat. Data se následně uloží lokálně na Raspberry Pi, odkud jsou přístupná z lokální sítě, případně z internetu, pokud to umožním. Považuji to za velkou výhodu, protože většina běžně dostupných zařízení chytré domácnosti odesílá svá data někam na servery výrobce, které jsou častokrát umístěny v Číně. V případě jednoduchých dat o rostlině to tolik nevadí, přesto na tom spoustě lidí, kteří se zajímají o bezpečnost dat například z webkamery, nemálo záleží. Problém se však netýká jen levných zařízení z Číny, ale například i produktů známé firmy Amazon.
Integrace senzoru na rostliny do Home assistant je zatím pouhou špičkou ledovce. S použitím tohoto open source nástroje lze dělat mnohem komplexnější kutilské projekty pro automatizaci některých úkonů. Lze například integrovat chytrá světla a nastavit, kdy se budou stmívat, jejich barvu, zapojit chytré Wifi zásuvky, hlasové ovládání přes Google Home a mnoho dalšího. Pokud máte zájem o IoT, doporučuji vám například blog Jiřího Vyorálka, kde jsem se inspirovala.