Mezinárodní cena vévody z Edinburghu

Jedeme na expedici DofE

Chceš se dovědět o DOFE více?

Projekt DofE

dobrodružství | pomoc druhým | vytrvalost

Jedeme na expedici DofE

Autor: Ondřej Pacner

Měli jste někdy chuť vyrazit s kamarády do přírody a přečkat tam noc jen tak pod širákem nebo ve stanu? Pár našich studentů se na tohle dobrodružství už nějaký čas připravuje. V rámci programu DofE (Duke of Edinburgh, přeloženo jako cena Vévody z Edinburghu), jehož se naše škola účastní, vyrazí čtveřice našich spolužáku 2. května 2019 nejprve na cvičnou a poté také na ostrou dobrodružnou expedici. Účast na expedici je o to lákavější, že probíhá ve dnech vyučování. Její účastníci se ale nebudou jen tak ulívat. Právě naopak. Více se však můžeme dozvědět od Matěje Vtípila, který je lídrem expedičního týmu.

Ahoj Matěji. Ahoj Ondro.

Tak, zaslechl jsem, že se v současné chvíli připravuješ na bronzovou expedici jako finální část ceny DofE. Mohl bys nám prosím povědět, kolik vás v současnou chvíli absolvuje tento program a jak ses k této události dostal?

Tak v současnou chvíli se nás na expedici chystá pět. K programu jsem se dostal v prvním ročníku z prezentace, kterou nám pouštěli lidé z DofE.

Aha, ale vzhledem k tomu, že v současnosti už jsi ve 3. ročníku, tak ta realizace chvíli trvala, že?

Ano, minulé ročníky byl problém s realizací, ale naštěstí to tento rok nehrozilo, všechno proběhlo hladce a v současnosti už je to docela pohoda. O organizaci se stará pan učitel Marcel Kukuczka.

Tak to je super. Co vlastně jste všechno museli absolvovat, abyste se dostali k této expedici?

DofE je založeno na tom, že každý z členů skupiny musí projít 6 měsíců dlouhým přípravným programem, který zahrnuje plnění úkolů a učení se různým dovednostem. První pomoc, práce s mapou apod. Navíc máme každý zadány vlastní aktivity, které musíme plnit, na mě vyšlo plánování a organizace tras obou expedic. DofE má i vlastní aplikaci, se kterou má člověk přehled o tom, co se od něj vlastně požaduje.

A vyšší úrovně programu DofE, stříbrná a zlatá, vyžadují delší přípravu nebo je stejná?

Pokud jde o bronzovou úroveň, tak jenom šest měsíců, jinak je potřeba dvanáct.

A jak taková expedice probíhá?

Celá skupina vyrazí do přírody pouze s věcmi potřebnými ke kempování. Nemůže mít s sebou žádnou elektroniku, kromě mobilu, ale ten musí být celou dobu vypnutý. Použít ho lze jen v případě nouze. My jedeme na cvičnou expedici do Posázaví a Povltaví a na ostrou expedici k Suchým skalám. Dva dny a jedna noc pod stanem. A sebou máme jen základní věci pro přežití.

Odhaduji, že taková expedice taky něco stojí. Měli jste nějakého sponzora?

Je možnost zažádat si o finanční příspěvek na vybavení od fondu DofE, poté i od pojišťovny Kooperativa a nějaké peníze může poskytnout i škola. Ve finále jsme od školy získali 15.000 Kč korun na turistické vybavení.

A po splnění expedice vás čeká…?

Pokud splníme všechny zadané úkoly a zvládneme expedici, tak nám bude předána bronzová medaile Vévody z Edinburghu a diplom. Dvakrát do roka to ocenění předává na ceremonii nějaká známá osobnost. Mám čerstvé informace, že do budoucnosti přislíbil účast na ceremoniích i světově proslulý sportovec Petr Čech.

Tak moc děkuji za rozhovor. Už jen poslední otázka, a to ta nejdůležitější. Těšíš se?

Jo, určitě to bude super výlet.

Pro případné informace je možné navštívit www.dofe.cz

Matěj Vtípil

lídr expedičního týmu

Ondřej Pacner

člen redakční rady

Přijď mezi nás

DofE

Zažij DofE

Chceš více informací? Rád by jsi se zapojil? Ráda by jsi byla součástí? Kontaktuj nás zde ve formuláři.