rozhovor

Jak se neztratit na trhu práce?

Rozhovor s Kateřinou Solmaz

Nechcete být další průměrný středoškolák, nebo stále tápete v tom, co budete chtít v budoucnu dělat? Poradit vám může kariérní platforma pro studenty Kariérko.cz. „Nebojte se zkoušet nové věci, hledejte příležitosti, ptejte se a nevzdávejte to. Strach a obavy jsou normální,“ radí v rozhovoru jedna ze zakladatelek. Probereme důležité vlastnosti, které budete potřebovat ale i tipy na knížky ze světa seberozvoje.

Volba vhodné práce má obrovský vliv na štěstí v životě. Kariérko je kariérní platforma, kterou založily Kateřina Solmaz s Lucií Mairychovou. Díky praktickým článkům, rozhovorům a workshopům vám pomůže splnit si vaše sny a cíle. Vychází z jejich mnohaletých zkušeností s kariérním rozvojem a poradenstvím. Společně pomáhají mladým lidem hledat jejich silné stránky a potenciál
a otevírat nové obzory pod křídly neziskové organizace Institut kariéry a rozvoje, z. s.

Institut ve spolupráci se Samsung Electronics Czech and Slovak s. r. o. realizuje kromě platformy projekt  Samsung Tvoje šance #futureskills.

O Kariérku si se mnou dneska bude povídat Kateřina Solmaz, která v rámci neziskové organizace navazuje spolupráce s partnerskými organizacemi a školami, zařizuje granty, spravuje webové stránky a řeší strategii celé organizace.

Ahoj Katko. Jak se vlastně zrodil nápad založit Kariérko? Co vás k tomu s Luckou vedlo?

S Luckou jsme spolu pracovaly v neziskové organizaci, která se zaměřovala na kariérové poradenství pro děti z dětských domovů a znevýhodněného prostředí. Viděly jsme ale, že problémy s volbou školy, výběrem profese a s uplatněním mají nejen tyto děti, ale většina mladých lidí. Rozhodly jsme se proto vybudovat platformu, která bude dostupná všem, odkudkoliv a bude je motivovat a inspirovat.

Co pro tebe Kariérko znamená?

Kariérko je můj srdcový projekt, kterému věnuji veškerý svůj volný čas a nad kterým neustále přemýšlím, co bychom mohli dělat dalšího, jinak a lépe. Dělá mi neskutečnou radost každá pozitivní zpětná vazba, organizace, škola či učitel, který má zájem platformu či naše pracovní listy využívat. A v neposlední řadě také to, kolik okolo sebe máme s Luckou skvělých lidí a studentů, kteří s námi spolupracují, tvoří obsah, natáčí rozhovory a pomáhají nám Kariérko posouvat dál.

Co jsou podle tebe nejdůležitější vlastnosti, které potřebují studenti k tomu, aby se uplatnili?

V dnešní době jsou často skloňované tzv. future skills, na které je důležité se zaměřit, jedná se o dovednosti, které budeme potřebovat v budoucnosti, abychom se uplatnili na trhu práce. Kdybych měla být konkrétní, tak za mě je určitě důležitá flexibilita, adaptibilita, kritické myšlení, vytrvalost, schopnost orientovat se v online prostředí, ale i ochota učit se novým věcem.

 

Na toto téma najdou studenti na Kariérku dva články, kde se tomuto tématu více do hloubky věnujeme:

  1. Hard a soft skills – Markéta Horáková

Článek vysvětluje, co to jsou hard a soft skills a jakým způsobem je získat. V rámci článku jsou zmíněné i tzv. future skills neboli dovednosti budoucnosti, které studentům pomohou v budoucnosti s uplatněním. V článku jsou tipy na různé kurzy a stránky, kde je možné nové dovednosti získat.

  1. Změny na trhu práce a jak se na ně připravit – Valery Senichev

Jaké změny na trhu práce nás v příštích letech čekají, ale především to, jak na to již nyní připravit studenty píše v článku kariérní poradce a psycholog Valery. V článku doporučuje rozvíjet především přenositelné kompetence, ale také dává tipy, které to jsou a jak je získat.

Jakým způsobem jim k tomu může pomoct Kariérko?

Platforma Kariérko.cz nabízí studentům i absolventům komplexní informace o možnostech na trhu práce a v oblasti osobního rozvoje, a to formou videorozhovorů, podcastů, popisů profesí, článků, pracovních listů i webinářů. Platforma se od dalších projektů zaměřených na kariérové poradenství odlišuje především formou obsahu a komplexností informací, které zde uživatelé naleznou.

Rozhovory mapují cestu jednotlivce od výběru školy až po aktuální pracovní pozici a její náplň. Cílem těchto rozhovorů je ukázat studentům odlišné životní cesty, kterými se mohou inspirovat, a poukázat na bariéry, které je třeba překonávat. Student si rozhovor může poslechnout jako podcast nebo ho zhlédnout jako video.

Články píšou odborníci i studenti. Články od odborníků mají studentům poskytnout zajímavé informace, tipy a triky v oblastech hledání práce, přípravy životopisu, pracovního pohovoru, finanční gramotnosti apod.  Články od studentů mají primárně inspirovat a motivovat k zapojení se do mimoškolních aktivit skrze sdílení vlastní zkušenosti a ukázat jejich pozitiva i negativa, např. ze zahraničních pobytů, stáží, dobrovolnictví apod.

V popisech jednotlivých profesí si studenti mohou přečíst informace o náplni práce, průměrném platu, doporučeném vzdělání a dovednostech, které jsou pro profesi potřeba. Cílem profesí je přiblížit studentům jednotlivé profese, aby měli základní informace nezbytné k rozhodování.

Aktuálně nyní plánujeme 3 webináře během května, webináře jsou pro všechny zdarma.

  • Jak se stát aktivním studentem za málo peněz – 6. května 17:00 – 18:30

  • Hledám první práci: Na co musím myslet a jak zaujmout? – 13. května 17:00 – 18:30

  • Životopis, který zaujme – 25. května 17:00 – 18:30

A nesmím zapomenout na pracovní listy. Ke stažení jsou na webu 3 sety (Já a mé okolí, Mé zájmy, Výběr školy).

Ještě posledním tipem jsou sociální sítě, kde máme naší Facebookovou stránku, ale i uzavřenou skupinu, kde denně sdílíme my i studenti různé tipy na různé rozvojové projekty a stáže, zahraniční výjezdy atd.

Kdybys měla nějak specifikovat svoje studentská léta, je něco, co bys doporučila studentům naší školy, kteří nás teď čtou? Nebo třeba něco, co bys naopak udělala jinak?

Určitě bych studentům doporučila vyjet do zahraničí. Já sama jsem v rámci základní školy vyjela na výměnný pobyt do Dánska, na vysoké škole pak na Erasmus do Švýcarska a na letní školu do Číny. Tyto cesty mi pomohly se osamostatnit, ujasnit si, kdo jsem já a co chci.

Má studentská léta byla hodně ovlivněná sportem, chodila jsem na sportovní gymnázium a kolem basketu se točily mé plány do budoucna. Kromě toho jsem se hodně zaměřila na studium a známky. Když se na to podívám zpětně, tak bych určitě využila více projektů a aktivit, protože opravdu to není jen o známkách. Ale i ty můžou pomoct, například pak při přijímačkách na vysokou školu, kdy jsem se dostala na 4 školy a dvě z toho bez přijímaček.

A určitě bych se nebála zkoušet brigády a stáže v různých oborech, já jsem během studia dlouho zůstala v jedné firmě a na jednom oddělení a zpětně bych to udělala jinak. Zase jsem díky tomu zjistila, že nechci účetnictví a finance. Jak se říká každá zkušenost nás někam posouvá a ničeho nelituji, díky tomu, co mě v životě potkalo jsem tam, kde jsem a jsem šťastná, dělám práci, která mě baví a naplňuje.

Jaký máš ty vztah k osobnostnímu rozvoji? Máš třeba nějaké oblíbené knížky?

Sama se snažím neustále učit něčemu novému a rozvíjet se. Například díky tomu, že jsme založily Kariérko jsem se naučila tvořit webové stránky, pracovat ještě lépe s Google Analytics atd. V počítači mám seznam kurzů, které chci absolvovat. Nejvíce mě zajímají oblasti kariérního poradenství, psychologie a aktuálně i webové analytiky.

Knížky miluji, střídám severské detektivky a rozvojové knížky. Naposledy mne zaujaly knížky: Radikální otevřenost, Jak na sítě, Restart kreativity a již po několikáté jsem se vrátila ke knížkám Konec prokrastinace a Čtyři dohody.

Kdo tě inspiruje a motivuje?

Mojí inspirací jsou určitě moji rodiče, kdy taťka pracuje již téměř 30 let ve vrcholovém managementu a mamka ve výzkumu, ale i se 4 dětmi si zvládla dostudovat doktorát a vypracovat se na vyšší pozici. Vždy mi byli mentory a podpořili mě ve studiu, sportu i v práci.

Je důležité se obklopit lidmi, kteří vás motivují a inspirují. Díky tvorbě obsahu pro Kariérko to mám jednodušší, protože neustále potkávám spoustu zajímavých a inspirativních lidí. Inspirují mě i naši studenti a ambasadoři, kolikrát se nestačím divit, co již ve svém věku zvládli a dokázali. A samozřejmě i moji kamarádi jsou mi inspirací, stejně jako můj partner.

Je možnost Kariérku v něčem pomoct?

Obsah je nejen tvořen na míru studentům, ale samotní studenti se na tvorbě a směřování organizace podílejí, a to buď jako ambasadoři nebo jako součást týmu (např. natáčecí štáb je složen čistě ze studentů). Co se týče možností pro studenty, tak stále hledáme dobrovolníky na různé pozice (https://karierko.cz/hledame-do-tymu/), případně se studenti mohou zapojit jako naši ambasadoři. Studenti se mohou na tuto pozici hlásit kdykoliv během roku, stačí mi napsat na e-mail katerina@karierko.cz a já jim k tomu dám víc informací.

 Je něco dalšího, co bys chtěla našim čtenářům vzkázat?

Nebojte se zkoušet nové věci, hledejte příležitosti, ptejte se a nevzdávejte to. Strach a obavy jsou normální, já jsem je taky měla, pobyt na Erasmu jsem chtěla zrušit asi tak stokrát, než jsem odjela :)) Vytvořte si okolo sebe tým lidí, kteří vás podporují a motivují. Oslovte klidně člověka, který dělá to, co by se vám líbilo a poproste ho o radu nebo mentoring. A nenechte se odradit prvním neúspěchem či odmítnutím.  Hodně štěstí a můžete se kdykoliv obrátit na Kariérko, jsme tu pro vás :).

Děkuji moc za rozhovor!