ODJINUD

Future Port Prague – brána do budoucnosti

Reportáž ze zahajovacího dne výstavy, která letos opět ukázala nejnovější trendy ve vývoji techniky

Dne 11. září 2019 se značný počet studentů naší školy sešel na výstavišti v Holešovicích, abychom se podívali, co nás v budoucnu čeká. Netřeba zmiňovat, že se z větší části jednalo o ukázky nových technologií a inovací.

Z bohatého třídenního programu festivalu jsme bohužel měli možnost poznat pouze vystavovatele a akce zahajovacího dne. Mezi vystavovateli se prezentovaly třeba i nadnárodní společnosti a firmy jako je Google, Tesla nebo české ABB. V loňském roce se zúčastnil také Microsoft, ten ovšem letos na výstavu nezavítal, což některým přineslo zklamání. 

Ve vstupní části výstaviště se nacházely stánky s auty Tesla a elektrické motocykly Škoda, které jsme kvůli nízkému věku vyzkoušet nemohli. O pár kroků dál nás zaujaly elektrická kola. Bohužel ani v tomto případě jsme nevyhověli zákonnému limitu, který by nám dovoloval projížďku na kolech alespoň v areálu výstaviště. Podivovali jsme se, proč vlastně pořadatelé cílí převážně na věkové skupiny, které si pak vystavené produkty nemohou ani vyzkoušet. 

Bohatou škálu vystavované techniky doplňovala i méně atraktivní stanoviště se zdravotnickým vybavením, produkty pro podnikání a elektrotechnika. Zde jsme se ujistili, že pokud by elektrotechnika byla jen o přepojování a pájení diod, projdeme každým ročníkem ve výuce elektrotechniky snad asi všichni.

Mně osobně zaujal nejvíce Google. Využil jsem všechno, co návštěvníkům nabízel. Kromě pohledných slečen mě u stánku Google bavilo rozpoznávání obličejů. Je to něco na způsob Google Lens, které jistě znají uživatelé čistých androidů a Pixelů. Naskenujete obličej (paradoxně přes iPad) a aplikace Arts and Culture vám nabídne výsledky vyhledávání osob z minulosti, které se vám podobají, i se jmény a procentní mírou dokládající úroveň podobnosti. 

Společnost z Kalifornie se v Česku nezapomněla pochlubit ani Digitální garáží od Google, která rozvíjí naše znalosti o digitálním marketingu. Já sám již na certifikátu pracuji.

Google nezapomněl ani na zábavu. Mohli jsme si vyzkoušet Daydream, kde jsme zabíjeli rozlícené slepice. Byla to poněkud zvláštní zábava, ale budiž. Se svým spolužákem jsem si na Kahoot! zahrál o Android ponožky. Otázky v soutěži se týkaly již zmíněné Digitální garáže.

Pokud bych měl porovnat obě mé dosavadní návštěvy festivalu Future Port, musel bych konstatovat, že loni byla aktivita vystavovatelů zaměřena spíše na hardware, letos na druhou stranu hrál prim spíše software. Každopádně návštěvy festivalu nelituji a musím říct, že se mi výstava rozhodně líbila.