Kariérní den SŠAI

ETNETERA

Firma Etnetera sází na svobodu zaměstnanců

Rozhovor vedla: Barbora Hrušková | I2.C

Dobrý den, můžete se, prosím, našim čtenářům představit?

Společnost Etnetera je na trhu od roku 1997, což je více jak 22 let. Jsme česká firma s českými vlastníky a kapitálem. Sídlíme v Holešovicích a zabýváme se vývojem webů a mobilních aplikací. Své weby provozujeme sami, což je další velká aktivita, kterou děláme. Jsme součástí Etnetera Group, což je skupina jedenácti firem, které se zabývají technologiemi – například webovou analytikou, vývojem virtuálních 3D brýlí s 5K rozlišením, ale i digitalizací byznysu našich zákazníků.

Jak to celé začalo?

Celé to vzniklo v hlavách Martina Holečka a Vaška Bittnera, když si při škole chtěli přivydělat a přišlo jim, že web je celkem zajímavá věc, se kterou by mohli začít. Započalo to střídavě v obýváku u jednoho nebo u druhého z nich a jako brigáda to na sebe začalo nabalovat jejich kolegy a spolužáky. Firma začala růst a nakonec jsme ze dvou dnes již na 160 zaměstnancích.

V čem jste jedineční, jiní než ostatní firmy?

Já jsem za celých osmnáct let v Etneteře vlastně ani neuvažoval o tom, že bych odešel, protože mám pocit, že když člověk chce něco dělat, tak tam pro to dostane prostor. Nevím, jestli jste slyšeli o svobodě v práci – je to o tom, aby člověk mohl fungovat svobodně v rámci firmy, nesl zodpovědnost za svá rozhodnutí, podílel se na růstu a využíval toho, v čem se cítí silný. Znamená to, že pokud chci věci měnit, dostanu prostor, abych to zkusil. Pro mne to znamenalo dělat každé dva roky něco jiného, něco, o čem jsem si myslel, že firmu rozvine. Nikdy jsem tedy nedělal věci, které by mi přišly zbytečné, jako třeba kdyby mi někdo řekl „na, tady vyráběj tabulku“ a já bych se tím zabýval dalších deset let dokolečka.

Takže podporujete své zaměstnance v osobním růstu?

Určitě. Máme k tomu vlastní nástroje, jako je například Projektová akademie. Za dobu existence Etnetery jsme udělali již tisíce projektů. U spousty z nich jsme spadli na pusu a nabili si a všechny ty “držkopády” se snažíme vnášet zpátky do Projektové akademie, což je cyklus povídání s našimi zaměstnanci, kde se snažíme vysvětlovat, jak takové “držkopády” neopakovat a poučit se z nich, protože jsme projektová firma. Děláme projekty na míru a tam je to často rizikové a nejisté. Druhá věc je Mobilní akademie (mobileacademy.cz), protože mobilní vývoj roste nejen na trhu, ale i v Etneteře, takže vychováváme mladé vývojáře, v tuto chvíli pro iOS.

 

Aktuálním tématem v byznyse je v poslední době ekologie a udržitelnost. Jaký vztah máte jako firma k dobročinným činnostem? Jaké kroky v této oblasti děláte?

Hodně úsilí, protože nás to baví, věnujeme páchání dobra. Každoročně jezdíme na víkendový výjezd, kde se snažíme pomáhat ekologickým směrem. Minulý rok jsme pomáhali v lesní školce, dělali jsme rekonstrukci. Každý rok několikrát děláme akce pro postižené děti, kde jim hrajeme, povídáme si a děláme pro ně soutěže. Jsou tu také aktivity ohledně sportu, protože spousta našich kolegů jsou sportovci. Ti třeba vodí slepce v běhu či na lyžích.

Spoustu našich studentů by mohlo zajímat, jaký máte vztah k nováčkům v oboru a případně jestli hledáte spíše zájemce s víceletou praxí, či někoho, kdo zas tak dlouhou praxi nemá, ale má zájem učit se novým věcem.

Když skládáme projektové týmy, potřebujeme tam všechny seniority developerů. Když u nás někdo začíná, jde pracovat třeba do supportu, což je servis, který jsme vytvořili pro naše zákazníky. Tam se naučí od každého trochu. Něco o vývoji, o managementu nebo komunikaci. V určitou chvíli člověk zjistí, že ho baví něco řídit, nebo něco dělat.  Pak může v rámci Etnetery jít dál studovat  – například jako vývojář (to je spojené i se samostudiem), anebo se přihlásí do Projektové akademie, na jejímž konci pak řídí některý reálný projekt s projekťákem Etnetery. Nejmladšímu člověku, kterého jsme přijali, je něco kolem dvaceti let, takže přijímáme i úplné juniory. Je to jen o chuti učit se, a pokud má o to zájem a chodí za zkušenějšími kolegy, kteří ho do těch technologií uvedou,  do pár let z něj může být medior i senior, záleží čistě na něm. Etnetera je mladá firma, takže určitě nebude ztracen. V dnešní době se člověk musí učit pořád, protože byznys a svět techniky jde pořád dopředu. Neustále se učit je podstatnou součástí profese.

Potýkala se vaše firma v průběhu svého růstu s nějakými problémy? Pokud ano, jak jste je vyřešili?

Samozřejmě jsme určitými problémy prošli. Závisí to na velikosti firmy a rozhodnutích, která firma udělá. My jsme se například v době, kdy jsme měli asi 20-25 zaměstnanců, rozhodli, že realizujeme velký projekt nad novou technologií, nicméně se ukázalo, že tu novou technologii, kterou jsme ještě znali docela málo, nedokážeme dobře odhadnout a ten projekt přerostl naše možnosti. Nakonec jsme se museli se zákazníkem rozloučit, protože kdybychom se projekt snažili dodělávat, mohli jsme ohrozit a destabilizovat celou firmu. Bylo to rozhodnutí z nutnosti, snaha o záchranu, a právě tato poučení je potřeba do firmy vnášet.

Jaké inovace v oblasti technologií máte v plánu, či jsou nějaké novinky, kterými byste se chtěli našim čtenářům pochlubit?

Naše firma je v rámci Etnetera Group na špičce v některých oblastech, které razí budoucnost. Pořádáme třeba festival Future Port Prague, na kterém se každoročně představují technologie, které budou za několik let běžné v každodenním životě. Máme VRgineers, což je firma vyrábějící nejpokročilejší VR brýle na trhu s 5K rozlišením. V rámci VR máme v Etneteře tým, který se zabývá vývojem virtuální reality.  V našem webovém a mobilním vývoji rozvíjíme technologie, které už na trhu jsou nějakou dobu a jsou spolehlivé. V mobilním světě je to například nativní vývoj. Některé projekty realizujeme na Javascriptové technologii, což je v dnešní době trend. Na backendu máme občas i Node.js a na frontendu React, který je mezi lidmi celkem známý. Jako vývojář a provozovatel služeb, na které se dá spolehnout, se samozřejmě nechytáme nejčerstvějších trendů, protože potřebujeme věci provozovat s určitou stabilitou, takže spíše nasedneme na trend, který již o své stabilitě přesvědčil.

Několikrát jste se umístili v žebříčku nejlepších zaměstnavatelů na nejvyšších příčkách. Co myslíte, že nejvíce ovlivnilo tento úspěch?

S naší firmou úzce souvisí svoboda práce, což přitahuje lidi z firemní sféry, kde taková svoboda není. Už několikrát se stalo, že nám při projektové schůzce zákazník řekl, že by u nás chtěl pracovat. Je důležité, jak se lidé v práci tváří, jak se ve firmě cítí, a to také přitahuje podobné typy lidí, jako jsou ti, kteří už ve firmě pracují.

 

Tak to je vše, nač jsme se chtěli dnes zeptat. Moc děkujeme za rozhovor.