AUTO-OBORY

Fenomén pistácie

Letos se slaví 20. výročí počátku výroby modelu Fabia naší domácí automobilky. Právě tento model byl druhým pilířem k vzestupu značky na opravdu světovou úroveň. Takže proč si jeho výročí nepřipomenout tak trochu výjimečným exotem?

Mám na mysli barvu. Oříšková to je, hnědá to však není. Je to barva pistácií, respektive pistáciové zmrzliny. Zvláštní a neobvyklá barva již v době svého vzniku. Do dnešních dnů se stala doslova fenoménem, který by se dal srovnávat s mazací tramvají – tzv. „Mazačkou“.

Fabií v této barvě vzniklo 7 808 kusů. Barva byla jednou ze tří možností zeleného odstínu v ceníku, kde působila pod jménem Zelená Fantasy. Podobně zvláštní barvou mezi jinak klasickými a ničím nevybočujícími odstíny byla žlutá s názvem Lemon. Těch se ale vyrobilo mnohem více, nejsou tedy takovou raritkou. I na známém inzertním serveru sauto.cz se těch zelených krasavic objevuje jen 8, zatímco těch žlutých 25. Za tím bude pravděpodobně také fakt, že ona žlutá se dala pořídit i na Fabii RS.

Kolem této barvy na Fabii se vytvořila stále se rozrůstající skupina fanoušku a „chytačů“ fotografií. Jsou na Facebooku i na Instagramu, kde jsou jich tisíce se stovkami vyfocených exotů. Stal se z toho dokonalý virál, který zatím sklízí úspěchy u mladší generace, avšak s tempem, jakým roste, se brzy dostane i ke generaci těch, kteří si takto barevnou Fabii kupovali jako novou. Však je to sranda!

A teď jinak: tato barva figuruje v ceníku dodnes. Patří mezi speciální odstíny lakování, kde jsme ji mohli najít už pro druhou generaci modelu. Tím se však tato barva stává větším exotem, než je – druhá generace s Fantasy Green byla vyhotovena v 5 kopiích a ta současná, třetí, v 8. Když tedy někdo narazíte za svůj život na Fabii v pistáciově zelené, můžete mít stejný pocit, jako kdybyste potkali skutečného draka!