Zhruba před 14 dni se v Japonsku konaly dvě akce související s českou kulturou. Využil jsem příležitosti a připravil rozhovor s Jakubem Válkem, který odpovídal za České centrum Tokio, Jedním z partnerů Českého festivalu.  Zmínil se také o věcech, na které Japonci, pokud jde o Česko, nedají dopustit i o oblíbených destinacích v naší zemi. Dozvěděl jsem se docela překvapivé věci…

Jaké mají Japonci povědomí o České republice?

Pro Čechy to může být překvapivé, ale většina Japonců Českou republiku zná. Vděčíme za to především české klasické hudbě, která je v Japonsku velmi oblíbená. Skladby Smetany, Dvořáka či Janáčka patří do stálého repertoáru mnoha japonských hudebních těles. Smetana byl dokonce zařazen do osnov hudební výchovy na japonských školách.

Důležitou roli hraje také atmosféra českých měst. Japonci rádi cestují a při návštěvě Evropy si nenechají uniknout návštěvu Prahy nebo Českého Krumlova. Následně pak popisují, že na ně udělal silný dojem „pohádkový“ vzhled českých měst – historická centra, cihlové zdi, kamenná dlažba atd. O Českou republiku se Japonci zajímají také kvůli sportu. Starší generace má ČR spojenou především s Věrou Čáslavskou, která v Japonsku díky svému výkonu na olympijských hrách v Tokiu v roce 1964 ovlivnila hned několik generací. Generace dnešních třicátníků zase dobře zná české fotbalisty – Nedvěd, Rosický, Koller, Čech atd. V současnosti je to pak především ženský tenis.

Jaký je v Japonsku zájem o českou kulturu?

Zájem je tu značný. Kromě klasické hudby je v Japonsku oblíbený český animovaný film, design, knižní ilustrace, loutkové divadlo nebo také literatura.

Kdy a jak bylo založeno České centrum v Tokiu?

České centrum je příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR a slouží jako nástroj veřejné diplomacie ČR. Za tímto účelem vzniklo v roce 2006 v Japonsku i České centrum Tokio, které působí při Velvyslanectví ČR v Tokiu ve čtvrti Hiroo.

Co České centrum návštěvníkům nabízí?

Součástí českého centra je galerie, kde se pravidelně konají výstavy a přednášky propagující Českou republiku. Pravidelně také promítáme české filmy s japonskými titulky v kinosále v budově velvyslanectví ČR, organizujeme hudební koncerty či veřejná čtení. Mezi důležité úkoly Českého centra patří také výuka českého jazyka pro veřejnost – počty studentů každoročně rostou a momentálně se v Českém centru Tokio učí česky zhruba 70 studentů. V prostorách centra se také nachází knihovna české literatury a knih, které ČR tematicky zpracovávají.

České centrum na organizaci kulturních akcí taktéž spolupracuje s jinými japonskými institucemi. Často hrajeme roli prostředníka – pomáháme propojovat česká muzea, galerie a divadla s jejich japonskými protějšky, překládáme, tlumočíme a nabízíme informace o české kultuře.

Jaké jeho akce jsou nejvíce oblíbené?

Velmi populární jsou koncerty (klasická hudba, jazz atd.) a filmové večery. Jak už bylo výše zmíněno, tak oblíbené jsou také kurzy českého jazyka. Mezi další akce, které vzbuzují zájem veřejnosti, jsou výstavy a přednášky o českém designu, animaci či loutkovém divadle.

Zažili jste během svých výstav a akcí něco, s čím jste nepočítali?

Na výstavu překladů knih Karla Čapka nám v roce 2018 zavítala japonská císařovna, což pro nás byla velká pocta. Z bezpečnostních a protokolárních důvodů byla organizace návštěvy značně komplikovaná a všichni zúčastnění byli poněkud nervózní. Když císařovna procházela naší galerii, tak jeden z kameramanů japonské televize zavadil o polici s vystavenými knihami a ty se sesypaly na zem. Císařovna s důstojností sobě vlastní na sobě nedala nic znát a pokračovala v prohlídce, my jsme se mezitím v panice pokoušeli knihy vrátit do původní pozice, dříve než se císařovna k této části výstavy přiblíží. Naštěstí vše dobře dopadlo a císařovna se o výstavě Čapkových knihy (Čapkovu tvorbu zná dobře už od dětství) vyjadřovala značně pochvalně.

Co všechno je možné zažít na vašem Českém festivalu?

Dvou až třídenní Český festival v Tokiu pořádáme už od roku 2016 a od roku 2019 pořádáme festival i v oblasti Kansai. Český festival v Tokiu v roce 2019 zaznamenal 20 000 návštěvníků a jeho obliba stále roste.

Cílem festivalu je přiblížit Českou republiku, co nejširší veřejnosti. Návštěvníci mají možnost ochutnat české pivo, víno nebo například pražskou šunku nebo české zákusky. Festival také nabízí celou řadu stánků s českým zbožím, Japonci si zde mohou koupit české sklo, modrotisk, knihy nebo třeba kosmetiku.

Důležitou součástí festivalu je kulturní program – přednášky o české historii, literatuře, hudbě či doporučených turistických atrakcích. U návštěvníků jsou pak oblíbené koncerty folklórní hudby nebo taneční vystoupení.

Jsou v Českém centru mezi návštěvníky i Češi?

Akce Českého centra navštěvují i Češi, což nás velmi těší, ale poměr japonských návštěvníků je mnohem vyšší. Tento fakt je dán i tím, že česká komunita v Tokiu je malá a Češi žijí roztroušeni po celém Japonsku. Každopádně našim cílem je představit ČR japonskému publiku a v tomto ohledu považujeme vysoký počet Japonců na akcích Českého centra za mimořádný úspěch.

Obrázky-autoři:

Tradiční moravské tance | Renata Jaroščáková

Dobrovolnice u stánku Českého centra | Renata Jaroščáková

Publikum | České centrum Tokio

Vystoupení pana Higuchiho | České centrum Tokio

Vystoupení paní Misawy | České centrum Tokio

Moderátorka před publikem | Renata Jaroščáková

České pivo na festivalu | Renata Jaroščáková

Návštěvnice dostává tradiční náramek | Renata Jaroščáková