rozhovor

ArcadeBulls – Hráčský otec pro herní komunitu

ArcadeBulls je český streamer streamujicí na platformě Twitch.tv již několik let. Za svou dlouhodobou kariéru si získal srdce diváků a ohromné množství popularity. Není jako ostatní streameři. Má vlastní humor, svoji komunitu, svůj styl hraní a komentování. Zkrátka je to fajn člověk a ten, kdo se s ním někdy potkal, mi dá za pravdu. S Arcadem jsem měl možnost se setkat už několikrát, a také s ním pokecat o hrách. Jednou, když jsem ho požádal o rozhovor, souhlasil a poskytl mi pohled do jeho soukromí a vlastně i do jeho života streamera.

Kdo jste a co děláte?

Jsem jeden ze  streamerů na Twitch.tv, kteří mají to „štěstí“, že tím mohou živit sebe a svoji rodinu, a zároveň dělat to, co je baví a mají pro danou činnost vášeň.

Jak vzniklo vaše jméno?

Jsem vášnivý hráč World of Warcraft a hraji tam za taureny, odtud bulls a arcade, protože mám rád arkádový hry.

Jak jste se dostal na Twitch?

Na Twitch jsem se dostal tak trochu náhodou. Ani v nejmenším jsem nesledoval Let’s Play videa na Youtube, protože jsem nechápal, proč bych měl koukat na někoho, kdo hraje hry, když mohu hrát sám. S kamarády jsme se při hraní her začali bavit o streamingu, celkovém trendu na YT/Twitch… to byl rok 2015, kdy Twitch u nás již fungoval, ale nebyl tolik vidět a směr udával spíš YouTube. Řekl jsem si, proč si to nezkusit, nic to nestojí a techniku jsem na to měl… Spoiler Alert: Neměl. 😀

Jaké byly vaše začátky?

Velmi podobné jako u každého jiného. Myšlenka byla „stejně u toho sedím, tak proč to nevysílat kamarádům“. YouTube ani Twitch jsem neznal, českou scénu již vůbec. Začal jsem sledovat US streamery, byli pro mě zajímavější, měli víc komunitní cítění, spíš spolupracovali než šli proti sobě. Byla taková velká rodina a to mi strašně imponovalo. Proto jsem začal streamovat anglicky a vydrželo mi to cca 9 měsíců, poté jsem přešel na český jazyk. Neustále jsem pročítal Reddit, různé streamerské komunitní fóra a po čase po spuštění Discordu i ten. Začal jsem se zapojovat do řady komunit a díky tomu postupně rostl. Paradoxně jsem měl více diváků, jak mnozí kamarádi z US/Kanady, kteří začali ve stejném období. Nicméně ani v nejmenším mě nenapadlo, že by to mohla být moje kariéra, s tím jsem do toho ani nevstupoval. Vše se začalo vyvíjet postupně.

Jaká byla vaše největší lekce, co jste dostal ke streamování? 

Největší lekce, která by se dala aplikovat obecně je, že se nedá zavděčit všem. Není to ani zdravé to zkoušet, protože vás to psychicky semele. Musíte se smířit s tím, že nebudete vhodný člověk ať již povahově, vizáží či nějakou osobností u každého. A je potřeba to respektovat a nezkoušet některé lidi přesvědčovat. Každému vyhovuje v naší sociální bublině něco jiného a o lidech to platí dvojnásob.

Co vás pohání k streamování?

Říkám, že streaming je věc, kterou jsem vždycky chtěl dělat, ale nevěděl jsem o tom, že taková činnost existuje. Je to věc, alespoň cca. pár let dozadu, ke které se dostala řada lidí tak trochu omylem, zkusila to jako experiment. Je to souhrn činností a témat, která je nám blízká – IT, technika, videohry, software, lidé s podobnými zájmy. To vše dohromady tvoří platformu jakou je Twitch. Pro mne je streaming od začátku velmi přirozená činnost a neskutečně se na každý stream těším, baví mě ti lidé a kamarádi kolem toho, baví mě ta vášeň a momenty.

Máte ženu a dítě. Jak to zvládáte, rozdělovat povinnosti mezi rodinu a stream?

Moje žena je sama hráčkou, poznali jsme se před 15 lety ve World of WarCraft, takže tolerance vůči hraní her či streamingu byla od začátku velmi vysoká. Nicméně ani já, ani moje žena v tom neviděla něco velkého. Nevěřila mi, že bych to dotáhl tak vysoko, dnes je nicméně pyšná na celou moji činnost. Tak jako tak je potřeba vždy nějakého kompromisu, tolerance na obou stranách a nastavit si jasné mantinely, kdy streaming nezasahuje do rodiny a kdy už je toho hodně. Někteří mladší streameři dávají ohromné množství času do streamu na úkor partnerského vztahu a byl jsem svědkem rozpadu vztahů kvůli Twitchi. Na druhou stranu jsem byl i u navazování nových vztahů, které například dnes již mají děti. Jak se říká… všeho s mírou. Nebo s Mírou. Pokud nějakého znáte. 😀

Vaše nejoblíbenější hra a proč?

Nejoblíbenější hra se velmi těžko určuje, těch faktorů může být mnoho. Nejvíc srdečná záležitost je zmíněný World of WarCraft, který mi změnil život a dokázal mne dostat z hodně negativních období mého života. Miluju také Darkest Dungeon, XCOM, nový God of War či sérii Borderlands. 

Co plánujete do budoucna?

Chci se věnovat nadále streamingu, držet ho i přes neustále narůstající počet diváků komunitně založen, s vysokou mírou interakce a zábavy. Pro mě Twitch místem, kam se rád vracím i jako divák, je to moje sociální místo, kde jsou kamarádi, které nyní znám osobně a mám je velmi rád. A plně doufám, že to diváci ocení a dovolí mi se této činnosti věnovat nadále s možností živit moji rodinu a vychovat své děti. 🙂

www.arcadebulls.cz – oficiální stránka

www.twitch.tv/arcadebulls – Twitch

www.indb.cz/i/oldrich-sterba – zdroj obrázku